Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Bilgisayar Nedir
Bilgisayar Nedir

Bilgisayarlar kendisine verilen verileri saklayabilen ve istendiğinde geri sunabilen cihazlara denilir.İlk bilgisayar ENIAC’dır.
Bilgisayarlar,20.yüzyılda bir oda büyüklüğündeydi ve çok fazla güç tüketiyorlardı.Günümüzde ise bilgisayarlar bir kol saate sığacak kadar küçülmüş durumdalar.Çok daha az enerji tüketiyorlar ve kapasiteleri çok daha fazla.Bu kadar küçük ve büyük kapasitede üretilebilmelerinin sebebi yarı iletkenlerdir.Yarı iletkenler üzerinde 1969 yılından beri çalışmalar yapılmaktadır.Bu çalışmalara İntel ve IBM gibi firmalar öncülük etmektedir.
Bilgisayarın çalışabilmesini sağlayan çeşitli donanımları ve yazılımları mevcuttur.Donanım;elle tutulabilen somut elektronik parçalardır.Yazılım ise soyut ve sadece görülebilen,çeşitli bilgisayar kodlarından oluşan programlardır.Bu programların en önemlisi bilgisayarın çalışabilmesini sağlayan programlar bütünü, yani işletim sistemidir.İşletim sistemlerine örnek verecek olursak,Windows,Macintosh,Linux verilebilir.
Ana kart bilgisayarın beyni sayılan işlemcisinin ve birçok donanımının üzerinde bulunduğu bir donanım birimidir.En çok enerji harcayan donanımdır.Ekran kartı bilgisayarda ekranı ve grafik birimlerini çalıştıran bir donanımdır.İşlemciden sonra en çok enerjiyi ekran kartı harcamaktadır.Ekran kartlarına örnek olarak Asus,Amd ve Ati ekran kartları verilebilir.

pimgpsh_thumbnail_win_distr (2)
Uzmanlar,bilgisayarların donanımlarını giriş birimleri,çıkış birimleri ve giriş/çıkış birimleri olarak sınıflandırmışlardır.Giriş birimleri özetle bilgisayara veri aktarmamızı sağlayan cihazlardır.Örneğin USB girişi,CD ROM girişi.Çıkış birimleriyse bilgisayardan dış ortama veri almamızı sağlar.Yazıcı,monitör örnek verilebilir.

Bilgisayarlar sayesinde bugün bir çok işleminizi hızlı ve kolay bir şekilde halledebiliyorsunuz fakat şuanda bilgisayarlar bu bilgisayar takmasını hakketmiyorlar yani bilgisayarlar bizlerin ihtiyacını kolaylaştırıyor ve bizlerin bu ihtiyacını gerçekten kolaylaştıran cihazlar diyebiliriz.

BİLGİLER
tarafından 03 Ocak 2016 - 18:12 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 1.270 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:

Kategoriler
Reklam Alanı
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
burc
Top 10
Facebook'da Bizi Takip Edin!
ISTANBUL'da 5 Günlük Hava Tahmini
hayal
Anket
  • En Beğendiniz mIRC Script Hangisi?

    Sonuçları Göster

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Etiket Bulutu (Tags)
Günün Sözü

Online Ziyaretçi
Sitemiz Hakkında!

mirctr.org son olarak itibari ile güncellenmiştir.