MemoServ Nedir

IRC üzerinde anlık olarak online veya offline, yani sunucuda olup olmaması fark etmeksizin kullanıcılara veya kanalda yetkili olan herkese mesaj bırakabildiğiniz servis MemoServ’dir. Zaten Memorandum Servisi olarak da çevirebilecek ve daha sonra okunmasına da olanak kılan mesajların bırakılmasını sağlayan bu servisle, nick’i kayıtlı olan kullanıcılara mesaj bırakabilirsiniz. Kişilere mesaj bırakabilmenizi sağladığı gibi, aynı zamanda kayıtlı olan kanallardaki yetkililere de mesaj bırakmanıza olanak sağlayan MemoServ kullanarak, genelde o anda sunucuda olmayan kişilere veya kanal genelini ilgilendiren mesajları yetkililere ulaştırma şansını elde edebilirsiniz.

MemoServ Kullanımı

MemoServ’in iki şekilde kullanımı mümkündür. Ancak bunlardan önce, /MemoServ Help komutu kullanarak MemoServ hakkındaki genel bilgilere ulaşabilir, bilgilendirme mesajını da statüde görebilirsiniz. Her kayıtlı kullanıcı, yine kayıtlı kullanıcılara Memo gönderebileceği gibi, kanal geneline memo gönderebilmek içinde, memo gönderme sevisinde veya üstünde yetkiye sahip olmanız gerekir.

MemoServ komutlarını liste halinde görmek ve hangilerinin ne amaçta kullanıldığını görebilmek için /MemoServ help commands komutunu kullanabilirsiniz. Bu komutla birlikte karşınıza memo gönderme, listeme, silme mail adresine yönlendirme veya SET gibi ayarları kontrol edebileceğiniz komutlar gelecektir. Her birini kullanabilmek için nick’in kayıtlı olması gerekir. Herhangi bir komut hakkında detaylı bilgi almak istediğiniz zamanlarda ise; /Memoserv help KOMUT komutunu kullanabilirsiniz.

Bir örnek vermek gerekirse; /Memoserv send #Kanal/Nick Mesaj şeklinde memo gönderebilmeniz mümkündür. İlgili yerleri doldurmak gerekirse; /memoserv send #mIRCTR 10.01.2021 tarihinde kanal toplantısı olacaktır veya /memoserv send mIRCTR online olduğun zaman bana ulaş şeklinde kanala veya nick’e memo bırakabilirsiniz.

Kanallara attığınız memolarla tüm yetkililere memo gönderebilir, seçtiğiniz nick’i yazdığınız zamanlarınızda ise; sadece o şahsa özel mesaj gönderebilirsiniz. Mesaj gönderebileceğiniz gibi, bunları silmek, kaç tane memo alabileceğinizi ayarlamak, liste şeklinde kimlerin gönderdiğiniz görebilmek gibi farklı komutlarla da her zaman istediğiniz bilgilere ulaşmanız sağlanacaktır. MemoServ, temel olarak servis üzerinden kalıcı olarak mesaj göndermeyi, mesaj almayı ve mesajları kontrol etmeyi sağlayan bir servistir diyebiliriz.

MemoServ Komutları 
MemoServ Komutlarını Bilgisayarına İndir

 

SEND KOMUT
Bu komutla mesaj yollanir..
komut: “/msg memoserv send nick selam…”READ KOMUT
Bu komutlar size gelen mesajlari okursunuz.. .
komut: “/msg memoserv read 1” 1 size gelen memo sirasi…(1,2,3 gibi..)

DEL KOMUT
Memoservde saklanan mesajlari silmek için kullanilir..
komut: “/msg memoserv del 1” 1 size gelen memo sirasi…(1,2,3 gibi..)

SEND
Komut kanal veya nicke not birakmak için kullanilir. Memo atmak için hem aticinin hem alicinin nicki registerli olmalidir. Kanala ise kanal optionlarinda belirtilen kisiler memo gönderebilir.
Komut : /memoserv send nick|#kanal
Örn : /memoserv send nick veya #sohbet

SENDOP
Komut sadece kanalin soplarina not birakmak içindir.
Komut :/memoserv sendsop #kanal
Örn : /memoserv sendsop #sohbet

LIST
Size gönderilen memo mesajlarinin listesini görmek için kullanilir
komut : /memoserv list
örn : /memosrv list

READ
Size gelen memolar number yerine listedeki numarasini yazarak okuyabilirsiniz. i memolari görmek ve okumak için nickinizi kullaniyor olmaniz ve identify etmis olmaniz gerekiyor.
Komut :_/memoserv read memonumber(yani 1,2,3 gibi) new
Örn : /memoserv read l new

DEL
Okudugunuz memolari silmek için kullanilir.
Komut : /memoserv del memonumber(yani l,2,3 gibi)
Örn : /memoserv del memo 1

UNDEL
sildiginiz bir memoyu geri çagirmak için kullanilir. Fakat eger üzerine yeni memo gelmisse undel yapamazsiniz.
Komut : /memoserv undel
Örn: /memoserv undel

MEMO
SET Kanala memo göndermek için minimum leveli belirler
Komut : /chanserv set #kanal memo aop|sop|founder
Örn : /chanserv set #sohbet memo aop

DELL
Birikmis olan tüm memolari bir anda silmek için kullanilir.
Komut : /memoserv dell all
Örn : /memoserv del all

FORWARD
Size gelmis bir memoyu baskasina yollamak için kullanilir.
Komut :/memoserv forward memonumber(yani l,2,3 gibi) nick
Örn : /memoserv forwad memo l Oktay

Daha detaylı MemoServ Dökümanlarına http://docs.dal.net/docs/memoservtr.html sayfasından ulaşabilirsiniz

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir