mIRC Nedir ?

Piyasada onlarca farklı modeli ve özelleştirilmiş alternatifi bulunan mIRC, Internet Relay Chat (IRC) sistemine katılabilmeniz, işlemlerinizi daha hızlı gerçekleştirebilmeniz ve daha stabil bir ortamda sohbet edebilmenizi sağlayan masaüstü program olarak bilinmektedir. 1980’li yıllara dayanan geçmişiyle çoğu insanın kullandığı ve sohbet etmek, yeni insanları tanımak için kullanılan IRC için geliştirilmiş mIRC uygulamaları, oldukça düşük boyutlara sahip ve basit bir mantıkla çalışan uygulamalardır.

İlk olarak Khaled Mardam-Bey tarafından tasarlanan ve piyasaya sürülen mIRC, şu anda piyasadaki en popüler veya en kullanışlı olanlarında atası olarak bilinmektedir. Tam olarak mIRC’ın anlamı da tasarlayan kişinin adıyla bütünleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Yani mIRC, Mardam Khaled Bey Internet Relay Chat olarak bildirilmiş, bu şekliyle de günümüze kadar gelmiştir.

Sohbet siteleri ilk olarak kurulduğu zaman neredeyse hiç komut yoktu. Olsa da, çok fazla kişi bilmiyordu. Kanal operatörleri ve sunucu yöneticileri yani Operler ve Adminler bütün işlemlerini komutlarla yapmak zorunda kalıyorlardı. Ancak mIRC’in yapılma amaçlarından birisi olan komutlarla uğraşmadan birbirinden farklı menülerle işlemleri hızlandırmak, aynı zamanda daha kaliteli ve hızlı çalışan bir ortamda da sohbet etmek, sohbet akışını sağlamaktı. Her sunucunun kendine özel mIRC uygulaması olduğu gibi, herhangi bir uygulama kullanarak da farklı sunuculara girmek mümkündür. Temel iskeleti oluşturulmuş olan mIRC üzerinden /server irc.sunucuadi.uzantı şeklinde yapacağınız komutla birlikte, farklı sunuculara girmekte mümkün olduğu gibi, tüm işlevleri de sorunsuz olarak kullanmanız da bu sayede yapılmaktadır.

Güvenlik nedeniyle bazı sohbet siteleri mIRC girişini kapatabilir, bazı durumlarda geçici olarak askıya alabilir. Çünkü mIRC’in ortaya çıkmasının ardından sunuculara Bot dediğimiz saldırılarında temeli atılmış olmuştu. Sitemizde, ihtiyacınız olan her türlü mIRC uygulamasına ulaşabilir, ücretsiz olarak indirebilir ve diğer kullanım detaylarının tamamına da ulaşabilirsiniz. Profesyonel olarak sohbet etmek, yapacağınız tüm işlemleri de hızlandırarak daha kaliteli hale getirmek istediğinizde de sorunlardan uzak ve kullanışlı yapısına da şahit olacaksınız. Tamamen kişilerin tercihlerine göre kullanım özellikleri, temalar, komutlar, Addonlar ve Remoteler gibi temelde kodlardan oluşan mIRC’lerin kullanımı da aynı amaca hizmet etmektedir.

mIRC Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Internet üzerinden kaliteli bir sohbet deneyimi yaşayabilmenin ve sohbet sitelerinin sunduğu imkanlardan tam anlamıyla yararlanabilmek istemenizin karşılığını alacağınız en iyi uygulamalar mIRC uygulamalarıdır. IRC üzerinden katılabileceğiniz en özel ortamlarda ve en iyi vakit geçirebileceğiniz sohbet sitelerinin nereyse tamamının kullanıma müsaade ettiği, hatta web siteler yokken bile kullanımı yaygın olan mIRC kullanmanın avantajları, tarayıcı kullanmaktan çok daha fazladır. Hız, konfor ve profesyonel biçimde sohbet edebilme imkanlarını tanımasıyla ön plana çıkan bu masaüstü uygulamalar, aynı zamanda mobil cihazlarınıza kadar da gelmiş bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza yönelik özel bir mIRC seçiminin ardından, gerçek anlamda sorun yaşamadan sohbet etmenin fırsatlarını da yakalayabilirsiniz.

Hızlı ve Stabil Kullanım: Herkesin kullanabileceği basit bir arayüze sahip olan mIRC kullanmanın ilk avantajı daha hızlı ve daha stabil çalışma mantığıdır. Tarayıcılarla ne kadar sorunsuz olursa olsun, bir yerde hatalarla karşılaşmanız mümkünken, mIRC üzerinden kullanım sağladığınızda, sağlam bir kodlama sonucunda asla sorun yaşamazsınız.

Güvenli: Hiçbir sunucu sahibi sizin nereden giriş yaptığınızı ve hangi programı kullandığınızı siz istemedikçe bilemez. Böylece, mIRC kullanarak daha keyifli vakitler geçirirken, daha da güvenli bir ortam oluşturabilirsiniz.

Özelleştirebilme İmkanı: Görüntü, tema ve kullandığınız menülerden tutun, hangi tuşa basınca hangi komutu kullanacağınıza kadar geniş bir özelleştirme fırsatı veren mIRC, bu anlamda her zaman daha kolay ve hızlı işlem yapmanızı, kendinize özel bir tasarım sağlamanıza da olanak sunar.

Sürekli Güncel ve Yenilikçi: İnternet siteleri bir yere kadar sizlere güncellik ve yenilik sunarken, mIRC programları her zaman yenilenmeleri, desteği her zaman geliştiriciler tarafından alması ve açık kaynak kodlu olmalarıyla da sizin bile istediğiniz değişiklikleri yapmanıza imkan tanımaktadır.

Kanal Operatörü ve Sunucu Yöneticileri İçin Özel Kullanım: Birçok mIRC uygulaması kanal operatörlerine ve sunucu IRCoperatör ve Adminlerine daha hızlı komut kullanabilme, daha farklı güvenlik önlemleri alabilme ve koruma imkanı tanımaktadır. Bu sayede, sunucunuzu veya kanalınızı koruyabilir, güvenli bir ortam sağlayabilirsiniz.

Unutmadan, neredeyse bütün mIRC uygulamaları tamamen ücretsizdir. Hangi mIRC’i indirirseniz indirin, bilgisayarınıza kolaylıkla kurabilir, her zaman sorunsuz sohbet ortamlarına katılabilirsiniz.

mIRC Aliaslar ile Neler Yapılabilir?

Kullanıcılara her zaman daha hızlı olması ve özelleştirilecek komutları da direkt olarak F1 ile başlayıp F12 ile biten 12 tuşa kolaylıkla istenilen her şeyi ekleyebilme imkanları aliaslar sunmaktadır. Aliaslar sayesinde, F tuşlarını kullanarak birden fazla işlem yapabilir, her zaman vakit kaybının önüne geçebilirsiniz. Kullanım mantığı olarak, klavyede yer alan F tuşlarına komutlar bağlama ve bağlanan tuşa bastığınız anda da komutları aktif hale getirmeyle alakalı olan alias kullanımına alıştığınız zaman, sohbet ederken daha kaliteli vakit geçirebilmek mümkündür.

Aliaslar Nasıl Kullanılır?

Alias kullanımını en basit tanımıyla anlatacak olursak “ /alias F1 /KOMUT “ şeklinde sunabiliriz. Bu aliası incelediğimiz zaman, F1 tuşuna bastığınız zaman, devamındaki komutu etkin hale getirmesini istemekteyiz. F1 yerine, F12’e kadar olan herhangi bir tuş seçilebileceği gibi, komut yerine de her komutu yazabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; F4 tuşuna bastığımız zaman, #mIRCTR kanalına girmesi için kullanacağımız aliası şu şekilde ayarlayabiliriz.

/alias F4 /join #mIRCTR şeklinde ekleyeceğimiz aliasla birlikte, F4’e bastığımızda /join #mIRCTR komutu aktif olacaktır.

Nasıl ki komutlarda birden fazla komutu bir arada kullanabiliyorsak, aliaslara da birden fazla komutu eklememiz mümkündür. Bunu da bir örnekle açıklayacak olursak; F7 tuşuna bastığım zaman önce nick’imi ABC yapsın, daha sonra nick’imin şifresi olarak 123456 ile tanıtarak oper girişi yapsın. Oper şifrem ise; 1233211 olacak şekilde komutu girelim.

/alias F7 //nick ABC |identify 123456 | oper ABC 1233211 şeklinde tanımlamamız yeterli olacaktır. Elbette bunu yapabilmek için, komutlara da hakim olmak ve client tabanlı komutları da bilmeniz gerekir.

Alias kullanımı, yalnızca mIRC üzerinden sağlanabildiği gibi, web tabanlı sohbet uygulamalarını kullandığınızda alias kullanmanız mümkün değildir. Client tabanlı olarak belirttiğimiz komutlardan olan alias komutunun diğer bir kullanış şekli, remote bölümünü açmamız olacaktır. mIRC ana ekranında Alt + R tuşlarına bastığınız yerde karşınıza Aliaslar bölümü çıkacaktır. Bu bölümde F tuşunun karşısına ekleyeceğiniz komutları da kullanabilirsiniz. Eğer mIRC remote bölümünü açamıyorsanız, exe değiştirmeniz gerekecektir. Exe değişiminden sonra, mIRC ile ilgili tüm ayarlarda ve remotelerde değişiklik sağlamanız da mümkün hale gelecektir.

mIRC İndirme ve Kurma Nasıl Yapılır?

Özgürlüğünüzü daha fazla genişletmek, sohbet ederken hiçbir şeyde kısıtlanmamak ve daha kaliteli vakit geçirebilmek istediğinizde, kurtuluş yolu olarak mIRC kullanımına geçmeniz eşsiz bir keyif ve doğru sonuç verecektir. mIRC İndir sayesinde sitemizden istediğiniz her özelliğe sahip, her sunucunun sunduğu mIRC’lere ulaşabilir, her birini tamamen ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca, mIRC çalıştırabilmek ve bazı özelliklerini de daha aktif kullanabilmek için exe gereksinimlerinizi de yine sitemizden karşılamanız mümkün olacaktır. Yıllardan beri kullanılan ve her zaman insanların ilk tercihi olan mIRC programları çok çeşitli olduğu gibi, temelde ilk yapılan modelin üzerindeki oynamalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, hangi programı indirirseniz indirin, iskelet yapısı aynı olacaktır. Sadece görsel ve işlevsellik açısından değişiklikler ve güncellemeler yapılarak sizlere sunulduğu zamanlarda, boyutta artış veya daha güzel görüntü elde etmeniz sağlanacaktır.

mIRC İndirmek için yapmanız gereken ilk iş, seçim yapmak olacaktır. Hangi sunucuda sohbet etmek istiyor veya görev alıyorsanız o sunucunun mIRC programını indirebilirsiniz. Genelde sunucuların kendi logolarını taşıyan ve farklı mIRC’lerden kaynaklı reklamları da engellemek ve maruz kalmamak istemedikleri zamanlarda özel tasarımlarla mIRC kullanımı sağladıkları bilinmektedir. Sitemizde her sunucunun veya tamamen sunucusuz ve işlevsel mIRC programları bulunduğu gibi, seçim tamamen sizlere kalmıştır.

Sitemizdeki mIRC programını seçtikten sonra, yanında bulunan mIRC indir butonuna basarak bilgisayarınız kurulum (setup) dosyalarını indirebilirsiniz. Eğer .rar şeklinde indirdiyseniz sağ tıklayıp, buraya veya belli bir konuma çıkartmalısınız. Çıkartma işleminin ardından kurulum dosyasına iki kere tıklayarak çalıştırın. Karşınıza çıkan bölümde kurulum aşamalarını standart oyun veya program kurulumu sağlar gibi hedef konumu seçerek ilerleyebilir ve kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Programı bilgisayarınıza kurduktan sonra masaüstüne gelecek simgeye tıklayarak, mIRC ilk açılışını sağlayabilirsiniz. Daha sonra, karşınıza çıkacak sekmede kullanıcı adınızı, fullname, ID gibi değişiklikleri ve özelleştirmeleri de sağladıktan sonra, /server irc.sunucuadı.uzantı komutunu kullanarak istediğiniz sunuculara girebilirsiniz. Sol üst tarafta genelde şimşek şeklinde bir sekme göreceksiniz. Hangi sunucunun mIRC uygulamasını indirdiyseniz, direkt olarak o sunucu tanımlı olacağı için, bahsettiğimiz bağlan butonuna bastığınızda da direkt sunucuya girerek sohbet etmeye başlamanız mümkün olacaktır.

Daha detaylı bilgi almak için mIRC Resmi web sitesi : https://www.mIRC.com u ziyaret edebilirsiniz.