mIRC Servisleri ve Kullanımları

IRC kullanıcılarının gözdesi olan ve her işi hızlıca ve kaliteli olarak halletmenin yanı sıra, kolay kullanımıyla ve özelleştirilme olanağı sunmasıyla da mIRC her zaman popüler olmaya devam edecektir. Her sunucuda olan ve IRC’in yapısını sağlayan servisler, mIRC üzerinden daha rahat kullanıldığı gibi, bu rahat kullanımın sonucunda sunucuyu işlevsel kullanmak ve ihtiyaçlarınızı karşılamakta özel olacaktır. mIRC Servisleri temelde 5 adettir. 3 servisi tüm kullanıcılar kullanabilir. 2 servis ise; sadece yetkili operatör veya adminler kullanabilir.

ChanServ

İlk servis, sunucudaki kanallarla ilgili işlemlerinizi yapabileceğiniz ChanServ, yani Kanallar Servisidir. ChanServ, kanalların kaydından başlayıp, kanal sahibi değişmek, şifre işlemleri, yetkili eklemek/silme ve benzeri tüm komutları içerisinde barındıran servistir. ChanServ komutlarını öğrenebilmek için, /chanserv help komutunu kullanabilirsiniz. mIRC kullanıcısıysanız, /cs help komutuyla da istediğiniz bilgilere erişebilirsiniz. ChanServ ile uzun yazmanız servis komutu olduğu gibi, cs şeklined kısaltmanız mIRC tabanlı komut olacağından, yalnızca mIRC üzerinden kullanıma imkan tanımaktadır.

NickServ

İkinci servisimiz olan NickServ, kullanıcı adlarıyla yani nicknamelerle ilgili işlemler için kullanılan servistir. Bilgi ve yardım almak için /NickServ help komutunu veya /ns help komutunu kullanabilirsiniz. Bu servis ise; nick kaydından başlayarak, nick kaydı silme, şifre değişme gibi nickinizle ilgili olan tüm işlemleri de sağlamanıza imkan tanıyor.

MemoServ

Bir kullanıcının sunucuda olması veya sunucuda olmaması sonucunda acil bir mesaj atabilme sistemi olan Memorandum, yani MemoServ, not servisi olarak da geçmektedir. /MemoServ help komutuyla yardım ve bilgi alabileceğiniz bu servisi, ayrıca /ms help olarak da kullanabilirsiniz. Bu komutu kullanabilmek için nick’inizin kayıtlı olması gerekmektedir.

OperServ

Sunucuda oper ve adminlerin kullanabileceği, daha kapsamlı ve her kanal veya nick üzerinde işlem yapılmasını sağlanan, ayrıca farklı değişikliklere de erişebilmenizi sağlayan komutlar bütününe OperServ komutları denilir. /OperServ help komutuyla bilgi alabileceğiniz gibi, bilgilendirme esnasında da karşılaşacağınız üzere; komutların bir kısmını sadece Services Admin ve üzeri kullanabilmektedir.

StatServ

Çok fazla işlevsel olmasa da, yine adminler ve operler tarafından kullanılabilen StatServ, istatistiklerle işlemler yapmanızı sağlar. /StatServ help veya /Ss help komutuyla da bu servis hakkında bilgilendirme alabilirsiniz.

Tüm servislerde ortak olan bir komut ise; /ServisAdı help commands yaptığınız zaman, kullanabileceğiniz bütün komutlar ekranınıza gelecektir. mIRC Servisleri her zaman çok hızlı işlem yapmak ve teknik detaylara ulaşmak anlamında önemlidir.

Bu konuya oy ver
[Oy veren sayısı: 0 : 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir